2 Kasım 2014 Pazar

Sağlıklı Beslenmede Cranberry ve Pikan Önemi
Sağlıklı beslenmede yeni ürünler; Cranberry ve Pikan

Ocean Spray ve US Pecans tarafından 28 Ekim 2014 tarihinde Radisson Blu Hotel’de düzenlenen etkinlikte, Cranberry ve Pikan’ın sağlık ve beslenme avantajları ile mutfaklardaki çok yönlü kullanımı ele alındı.
Yıllarca Amerika'da yaşamış ve Ocean Spray markasını ve kalitesini çok iyi bilen biri olarak, orada bulunmak beni fazlasıyla mutlu etti. Türkiye'de şu an, sadece kuru cranberry satışa sunuluyor. Fakat yurtdışında ve özellikle Amerika'da her alanda kullanılan bir ürün olduğu için, hepsini ülkemde görmek istediğimi ve Türk halkınında bu ürünlere talebinin fazla olacağına emin olduğumu, toplantı sırasında firma yetkilileriyle paylaştım. 
Cranberry’nin üretimiyle ilgili bilgiler veren Ocean Spray İş Geliştirme Müdürü Biliana Mihaylova, son derece sağlıklı bir ürün olan Cranberry’nin Türkiye’de her geçen gün daha fazla sevildiğini ve hem çerez olarak hem de mutfaklardaki kullanımının arttığını söyledi.
Pikan konusuda ise, ülkeme döndüğümde bulamadığım ve bilinmeyen bu muhteşem lezzetin, bir an önce Türkiye'de yaygın bir şekilde satışına başlanılmasını dört gözle bekliyorum. Toplantıda Pikan’ın kuruyemişler içerisinde eşsiz bir antioksidan olduğu belirtilirken, Türkiye’de henüz yeterince bilinmediği, ancak dünya mutfaklarında çok geniş bir kullanımı olduğuna değinildi.
Kendimden bir örnek vermem gerekirse, tartlarda, keklerde, cerez olarak, krokan yapımında, tuzlandırılmış veya karamel kaplanmış haliyle ve sayamadığım kadar çok lezzette kullandığım Pikanının, üretiminin bir an önce ülkemizde yaygın hale gelmesini canı gönülden diliyorum.
Konuşmaların ardından Executive Chef Fikret Özdemir gerçekleştirdiği pişirme gösterisinde, mutfaklarda cranberry ve pikan ürünlerini nasıl kullandıklarını yaptığı tariflerle anlattı. Ürünlerin her geçen gün otel müşterileri tarafından daha fazla talep edildiğini belirten Özdemir, cranberry ve pikanın hem sağlıklı hem de tüm yemeklerle uyum gösterebilecek lezzette olduğunu söyledi. Chefimi canı gönülden kutluyorum. Bu iki muhteşem ürün, kıymetli Chefimizin ellerinden çıkan lezzetlerle tarif edilmez bir hal aldı.


Cranberry , Kuzey Amerika'da yetiştirilen üç yerel Kuzey Amerika meyvesinden biridir. 1621 yılında Seyyahlar ve Amerika Yerlileri dostluklarını üç gün süren bir şölenle kutladılar. Efsaneye göre, bu ilk Şükran Gününde ikram edilen meyvenin Cranberry olduğu söylenir.

Mutfaklarda neden Cranberry kullanmalıyız

Cranberry, yağ, kolesterol, suni aroma, koruyucu madde veya trans-yağ içermiyor. Cranberry’nin içinde bulunan maddeler bakterilerin idrar yollarına tutunmasını engelleyici özelliklere sahip. Bu durum bitkinin geleneksel olarak idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılmasını sağlıyor. Cranberry’nin faydaları araştırmalara ve yazılı kanıtlara dayanıyor. Beslenme düzeninize daha fazla meyve eklemek ya da sağlıklı atıştırmalıklarınızı artırmak istiyorsanız, cranberry tüm vücuda sağladığı faydalarla sıra dışı bir yiyecek. 

 

Mutfaklarda neden Pikan kullanmalıyız.
 Pikan zengin bir enerji kaynağı: 100 gramında 690 kalori var ve sağlık açısından çok önemli olan besin maddeleri, mineral, antioksidan ve vitaminleri içeriyor. Pikan, oleik asit gibi tekli doymamış yağlar bakımından zengin ve mükemmel bir fenolik antioksidan kaynağı. Pikan’ın beslenmeye düzenli olarak dâhil edilmesi, hem toplam hem de LDL veya “kötü kolesterolün” düşürülmesine yardımcı olurken, kandaki HDL veya “iyi kolesterol” seviyelerini yükseltiyor. Yapılan araştırmalar, besleyici lifler, tekli doymamış yağ asitleri ve antioksidanlar açısından zengin Akdeniz beslenme rejiminin, sağlıklı kan lipit profilini destekleyerek koroner arter hastalığı ile inmelerin önlenmesine yardımcı olduğuna işaret ediyor. Pikan, genel antioksidan faaliyetlerine katkıda bulunabilecek, polifenolik antioksidan elajik asit, E vitamini, beta kroten, lutein ve zeaksantin dâhil pek çok fitokimyasal madde açısından da zengin bir kaynak. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

@gul_tasarimm