21 Aralık 2014 Pazar

Fudge Brownie


     Brownie severmisiniz diye bir soruyla karşılaşsanız, hiç birinizin hayır diyebileceğini düşünmediğimi söyleyerek başlamak istiyorum.
Chicago'da bulunan Amerika'nın en ünlü ve eski otellerinden biri olan Chicago's Palmer House Hotel sahibesi Bertha Palmer, 1893 yılında düzenleyeceği bir festivalde, hanımlara  ikram etmek amacıyla hotelin Chefinden bir istekte bulunur.
Bir  dilim kekten daha küçük, yemek çantasında taşınabilir ama dokusu keke benzeyen bir tatlı istediğini söyler. İlk brownie, kayısı soslu ve cevizli olarak otelin Chefi tarafından hazırlanır.
 Palmer House Brownie, hala otelin menüsünde, en favori tatlılardan biri olarak servis edilmektedir.
     Bunun yanında üç tane efsane vardır. Birincisi, eritilmiş çikolatanın yanlışlıkla  kurabiye hamuruna katılmasıyla ortaya çıktığı, ikincisi, kek yaparken kabartma tozunun unutulması sonucu ortaya çıktığı, üçüncüsüde bir ev hanımının, gelicek olan misafirlerine hazırlık yaparken, evde kabartma tozu olmadığını farkedip, keki bu şekilde pişirmesi sonucu ortaya çıktığı söylenir.
Her ne şekilde olursa olsun, iyiki birileri bu nefis keki bulmayı başarmış.
Adapted by  Manuela Kjeilen - passionforbaking.comMalzemeler:
 • 160 gr. un
 • 350 gr. %70 bitter çikolata
 • 35 gr. kakao
 • 230 gr. tereyağı
 • 300 gr. kahverengi şeker yada beyaz şeker
 • 4 large yumurta
 • 2 yumurta sarısı
 • vanilya
Yapılışı:

 1. Fırınımızı 180 C'de ısıtalım. 18cm × 26 cm. dikdörtgen bir kalıba pişirme kağıdı serelim.
 2. Tereyağını ve çikolatayı bir tencereye veya kaba koyalım. Onu da kaynayan su dolu, başka bir tencerenin üstüne oturtarak, benmari usulü  eritelim.
 3. Çikolata ve tereyağı eriyene kadar karıştıralım. Eriyince ocaktan alalım.
 4. Şekeri ekleyelim ve karıştırarak eritelim.Yumurtaları ve yumurta sarılarını, teker teker ekleyelim ve karıştıralım.
 5. Kakaoyu ve unu birbirine karıştırıp, karışıma  ekleyelim. Homojen bir karışım elde edelim. Kesinlikle fazla karıştırmıyoruz. Kalıbımıza dökelim.
 6. Fırının orta bölmesinde, 30 dk. pişirelim.
 7. Piştikten sonra, oda sıcaklığına gelene kadar bekleyip, 30 dakika dondurucuya  kaldıralım. Bunun sebebi, bu bir Fudge Brownie olduğu için, daha rahat kesilmesini sağlayacak.
Bir top vanilyalı dondurmayla veya taze meyve sosu ile, mükemmel bir ikili olur...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder