1 Mart 2017 Çarşamba

Güçlü Kadınlar Konferansı


Kadınlar “şimdi güçlenme zamanı” dedi

Avon ve Hürriyet iş birliğinde düzenlenen “Güçlü Kadınlar Konferansı”, toplumun farklı kesimlerinden kadınları, ortak sorunlar ve çözüm yolları etrafında bir araya getirdi. İlham veren başarı hikayelerinin paylaşıldığı konferansın sonunda okunan “Güçlü Kadın Manifestosu” ile bütün kadınlara, kendi hikayelerini yaratmak ve güzel bir geleceği şekillendirmede aktif rol alma çağrısı yapıldı.

AVON ve Hürriyet, kadınların toplumsal yaşamdaki varlıklarını ve güçlü seslerini dile getirmek ve ilham veren hikayeleri daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla bu yıl ilk kez “Güçlü Kadınlar Konferansı”nı düzenledi. Konferansın dört farklı oturumunda kadın hakları, girişimcilik, sosyal sorumluluk çalışmaları ve fark yaratan kadın hikayeleri ele alındı. Konferansın moderatörlüğünü Dr. Fatoş Karahasan, Cengiz Semercioğlu ve Yonca Tokbaş üstlendi.

     Sosyal medyanın sadece gidilen mekanlar, paylaşılan eğlenceli anlar, gezi ve yemek fotoğrafların ibaret olmadığı, biz kadınların sesimizi, gücümüzü, yaptığımız sosyal sorumluluk projeleriyle, paylaşılan olumlu mesajlarla daha fazla yayılacağına yürekten inanıyorum. Ben kendimden örnek vermek istiyorum. İki erkek evladı olan, eşine ve çocuklarına karşı sorumluluğu fazla olan bir anneyim ve şu ana kadar hiç çalışmadım. Yurt dışından geldiğimizde eğitim ve dil konusunda çocuklarım çok zorlandı. Çok başarılı pırlanta gibi iki evladımı kaybetmekten çok korktum. 4 yıl 4 duvar arasında, onları tekrar başarılı ve mutlu çocuklar yapabilmek için çok uğraştım. Elimden sözlük düşmedi, okullarında saatler geçirdim. Bir yabancıya Türkçe öğretir gibi, en baştan adım adım her şeye yeniden başladım. Türkiyenin oldukça iyi okullarında, iyi bir eğitim aldırmak için uğraştım. Çok zaman umutsuzluğa düştüm, ama başardım. Büyük oğlum başarılı bir Mimar, küçük oğlum Mühendislik Fakültesinde okuyor.  Özellikle küçük oğlumun okul ve sınav dönemini, yaşadığım zorlukları herkesle paylaştım. Aslında beni takip eden, hiç tanımadığım ama gönül birliği yaptığım insanların bana verdiği güçle başardım. Elele, birlik içinde, doğru mesajlar vererek başarı imkansız olmuyor. Takipçilerimin büyük bir bölümü kadınlardan oluştuğuna göre, bu serüvende onların bana verdiği destek büyük önem taşıyor.
   Dil ve eğitim konusunda ne kadar zorlandıysam, yemek konusunda da o kadar zorlandım. Süt ve su dahil her şeyi reddettiler.Yemek yemeyi çok seven çocuklarım daha çabuk adapte olması için birseyler yapmalıydım. Ben şöyle bir karar aldım, oradaki yemek kültürüyle ülkemizin ürünlerini harmanlayarak çocuklarımın seveceği neler yapabilirim?  Bunu da başardım ve bir yandanda bir blog açtım, reçeteleri insanlarla paylaştım. Kısa zamanda büyük kitlelere ulaştım. Yemek ve fotoğrafçılık konusunda eğitim almadan, bu kadar büyük kitlelere ulaşmak, olumlu dönüşler almak benim sıkıntılı geçen yıllarımı unutturdu. Bir ev hanımında neler yapabileceğini, herkes gördü, destek oldu  ve taktir etti. Kendinize güvenin, gücünüzün, yaratıcılığınızın farkına varın ve adım atın, sakın korkmayın...


Orkun Gül: “Bu konferansla güçlü kadın hikayelerini daha fazla kişiye ulaştırmak istiyoruz”

Açılışta konuşan AVON Türkiye Genel Müdürü Orkun Gül, “Avon olarak bir güzellik ve kozmetik şirketi olmanın yanında çok değerli bir misyonumuz var. Dünyada 130, Türkiye’de 24 yıldır kadınları güçlendirmek için çalışıyoruz. Kadınlara ekonomik özgürlüklerini kazandıran iş modelimiz ile hayatlarında bazen ufak, bazen büyük farklar yaratıyoruz. Bu konferans ise ülkemizdeki güçlü kadın hikayelerini daha fazla kişiye ulaştırsın, daha fazla kadına ilham versin istiyoruz” dedi.


Çağlar Göğüş: “Güçlü kadınlar, daha güzel bir hayat demek”

Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Çağlar Göğüş ise, “Güçlü kadınlar; güçlü nesiller, güçlü ve düzenli bir iş gücü ve daha güzel bir hayat demek. Hürriyet, kadınların erkeklerle eşit şekilde temsil edilmesini, şiddetin her türlüsünden korunmasını, istihdamda hak ettikleri yeri almasını, ayrımcılığı önleyecek yasaların hayata geçirilmesini ve toplumsal cinsiyet eşitliği için gereken adımların ivedilikle atılmasını sağlamak için her türlü desteği veren ve çalışmalar yapan bir marka. Kadınların güçlenmesine inanan, icra kurulunun yarısı kadın olan öncü bir kurumun yöneticisi olarak bu konferansa destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.


Haklarını Bilen Kadınlar panelinin konuşmacıları; Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, LL.M Yeditepe Ü.H.F Öğretim Görevlisi İKKB Koordinatörü Nazan Moroğlu , SUTEKS Group Yönetim Kurulu Başkanı, WEPs İş Dünyası Sözcüsü Nur Ger, Dr. Fatoş Karahasan’ın moderatörlüğünde kadınların haklarını bilmeleri ve bu hakların peşinde koşmalarının ne kadar önemli olduğunu anlattı.
Cesur Kadınlar panelinde konuşma yapan KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, Big Chefs Cafe & Brasserie Kurucu Ortak & CEO Gamze Cizreli, AVON Temsilcisi Çiğdem Çimen ise Yonca Tokbaş modatörlüğünde yaptıkları söyleşide “Farklı zamanlarda yaşanan başarısızlıklara karşı yeniden ayağa kalkma gücünü kendimizde bulduğumuz ve azmimizi kaybetmediğimiz sürece başarılı oluruz.” mesajı verdiler.
İyiliği yayan kadınlar panelinde ise AVON Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika İletişim Direktörü Hande Orhan, Hassas anne olarak bilinen blogger Ece Kumkale, Üşengeç Şef olarak bilinen blogger Dilek Yeğinsu konuşmacı olarak yer aldı. Cengiz Semercioğlu moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, ‘iyiliği yayma’ konusunda sosyal medyanın gücü vurgulandı. Sosyal sorumluluk projelerinin ve olumlu hikayelerin, sosyal medyada daha çok paylaşılmasının desteklenmesi gerektiği belirtildi.


Demet Akbağ: “Hayalleri hep baş tacı yapın”

İlham Veren Kadınlar oturumunda konuşan oyuncu Demet Akbağ, “Benim çocukluk kahramanım, Ayşegül vardı. Ayşegül tatilde, Ayşegül seyahatte… Ben hep o Ayşegül’ü hayal ettim ve o hayalin peşinden koştum. Sizlere de önerim bu olabilir. Hayal kurmak çok ciddi bir iş. Bugün büyük başarı hikayeleri dinledik. Onları inanılmaz kılan, hayallerinin peşinden koşmaları. Ben de kendi mesleğim adına hayal ettiğim şeyin peşinden koştum. Hayalleri hep baş tacı yapın” diye konuştu.


Dilek Livaneli: “Evren eylemi destekler”

Samsun Kumköyü İlkokulu Öğretmeni Dilek Livaneli, görev yaptığı köyde hem çocuklar hem kadınlar için yarattığı dönüşüm hikayesini anlattı. “Evren eylemi destekler.” diyerek harekete geçtiğini söyleyen Dilek Livaneli, şunları kaydetti: “Bütün kadınlarda ciddi bir liderlik becerisi olduğunu düşünüyorum. Ben öğretmenliğin içinde liderlik becerileriyle bir şeyler yapmaya çalıştım. Liderlik, kendinin ne kadar üstün olduğunu göstermek değil, karşındakilere ne kadar üstün olduklarını hissettirebilmektir. Ben bunu denedim. Köy kadınlarıyla bir ekip kurmaya çalıştım. Bir köy öğretmeni bunu yapabiliyorsa, iş dünyasındaki kadınlar neler yapmaz? İnsanlar sizi düşündüğünde gülümsüyorsa doğru yolda olduğunuzu düşünüyorum. Etrafınızdaki kadınlara en iyisini hissettirmek için çalışmanızı diliyorum.”


Leyla Alaton: “Kolay pes etmem. Her zaman B ve C planı olduğuna inanırım”

Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Alvimedica Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Alaton ise, “İflah olmaz bir iyimserim. Seçimini iyi yaparsan; ‘iyi ve pozitif olanı seçeceğim’ dersen her şey kolaylaşıyor. Bir de B ve C planına aklım iyi çalışıyor. Kolay pes etmem. Neden pes edeyim ki? Realistim ama güçlüyüm. Bu olmazsa başka bir çare buluruz. Sonunda ölüm yoksa sorun yok diye düşünüyorum. B değilse C; C değilse D planıyla ilerlerim” dedi.


Güçlü Kadın Manifestosu
Konferansın sonunda Öğretim Görevlisi, Gazeteci, Yazar Dr. Fatoş Karahasan konuşmalardan yola çıkarak hazırlanan ve tüm kadınları harekete geçmeye çağıran Güçlü Kadın Manifestosu’nu okudu.

Manifesto şöyle:
  • “Geleceği GÜÇLÜ Kadınlar şekillendirecek, şimdi kadınlar olarak güçlenme zamanı!
  • Şimdi haksızlıklardan şikayet etmeyi bırakıp haklarımızı bilme zamanı.
  • Bazen kendi tercihlerimiz, bazen de koşullarımızdır yolumuzu tıkayan… Şimdi cesaretimizi toplayıp ilk adımı atma zamanı.
  • Hepimiz başarabileceği en azından 1 şey var. Potansiyelimizi keşfetme ve kendimizi onurlandırma zamanı.
  • Kadınların gücü kalbindekini cömertçe paylaşabilmektir. Şimdi kalbini açma, iyiliği yayma zamanı.
  •  “Sen yapamazsın” diye yıllarca kulağımıza fısıldanmış. Şimdi hem kendimizi hem birbirimizi “Yapabilirsin” diyerek yüreklendirme zamanı.
  • Her kadın aslında bir başarı hikayesidir. Kendi hikayemizin kahramanı olma zamanı.
  • Güvenen, azimli, cesur, iyiliği yayan, umut veren kadınlar olarak harekete geçip çalışma zamanı.


Bu konferansta emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder